WhatsApp ile iletişime geç
dişçi korkusu

Dişçi korkusu günümüzde yaygın şekilde yaşanan problemler arasında bulunuyor. Kimi zaman çocukluk döneminde anlatılanlardan ya da yaşanan problemlerden kalma olan bu korku kimi zaman sonradan da ortaya çıkabiliyor. Ancak hastaların ağız ve diş sağlığını ihmal etmelerine neden olduğundan mutlaka üstesinden gelinmesi gereken bir korku olduğuna da vurgu yapmak gerekiyor.

Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

Elbette diş korkusu nasıl yenilebilir ve yenmek için ne yapmak gerekir gibi konulara da odaklanılması lazım. Bu korkuyu yenmek için en ideal yöntem tam olarak endişeye kapılmanıza neden olan unsuru belirlemenizdir. Bazı hastalar diş tedavilerinde kullanılan cihazlardan korkarken bazılarında korkuya neden olan muayene masasıdır.

Dolayısıyla sizi endişelendiren unsuru tespit ederek doktorunuz ile konuşmanızda fayda olacaktır. Şayet çok ileri düzeyde bir korkudan söz ediyorsanız bu durumda mutlaka psikolojik destek almalı ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen korkudan kurtulmalısınız.

Kişi Dişçiden Neden Korkar?

Yapılan araştırmalara göre korkuya neden olan unsurlar şu şekilde listeleniyor:

  • Diş hekiminin ilgisiz tavrı
  • Daha önce yaşanan ağrılı diş tedavileri
  • Çocukluk döneminde çevreden anlatılan hikayeler
  • Çocuklara diş hekimine gitmenin bir ceza olarak gösterilmesi
  • Travmatik unsurlar

Diş Hekimi Korkusunda Diş Hekiminin Önemi Nedir?

Diş hekimlerinin hastalarına soğuk, ilgisiz, sert bir tutum ile yaklaşması bu korkuya neden olduğundan diş hekimlerinin bu korkuda yeri oldukça fazladır. Yine doğru bir tutum içerisinde olunması da dişçiye gitme korkusu üzerinde olumlu bir etki yapabiliyor hatta bazı hastalarda bu korkunun tamamen ortadan kalkmasını sağlayabiliyor.

Dişçi Korkusu Olan Kişilere Tavsiyeler Nelerdir?

  • Diş hekiminize korkunuzdan söz edin
  • Tedaviye istediğiniz zaman ara verilebilir, korkunuz ciddi düzeyde olduğunda doktorunuza ara verilmesi için işaret edin
  • Tansiyon ve kalp çarpıntısı düzeyinde bir korku yaşıyorsanız doktorunuza danışacak sakinleştirici alın
  • Tedavi aşamaları ve olası ağrılarla ilgili doktorunuzla konuşun

Dentofobi Ne Demektir?

Kişinin yaşadığı dişçi korkusu dentofobi olarak adlandırılıyor. Şayet yaşanan korku kişinin davranışlarını etkiliyor ve diş hekimine görünme noktasında çok ciddi bir korkuya, tedaviyi geciktirmesine neden oluyorsa dentofobiden söz edilebilir.

Dişçi Fobiniz Diş Sağlığınızı Etkiliyor!

Ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesi hayatın her döneminde ciddi sorunlara neden olabilir. Dişçi fobisi 6 ayda bir yapılması gereken rutin diş muayenelerinin ihmal edilmesine neden olabiliyor. Dolayısıyla bu fobiyi ‘kader’ olarak görmek yerine dişçi korkusundan kurtulmak çok daha doğru bir karar olacaktır.

CategoryGenel
 TR  EN DE 

Web sitemizin içeriğinde bulunan bilgiler ve yazılar destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Tasarım & Yazılım: Çözüm Lazım

Tuncer Ağız ve Diş Polikliniği
 Copyright 2020 - Tüm hakları saklıdır.