diş protezleri

Total Protezler

Tam protezler ya da diğer adıyla total protezler, hastanın ağzında hiç diş kalmadığı durumlarda uygulanır. Kuvvet iletimi, destek ve tutuculuk protezin doku yüzeyine oturmasıyla sağlandığından tamamen doku destekli bir diş protezidir.

Parsiyel Protezler (Bölümlü, Kancalı Protezler)

Kısmi diş eksikliğinde özel akrilik ve metallerin kombinasyonu ile yapılan kroşe (kanca) adı verilen metal parçaları ile dişe tutunmayı sağlayan protezdir. Dişler üzerine gelen kroşelerle (kanca) protezin tutuculuğu sağlanır. Dayanak dişler üzerindeki tırnaklarla ve protezin oturduğu doku tarafından desteklenmesinden dolayı diş-doku destekli bir protezdir. Bu tür protezlerde, kuvvet diş ve dokuya dağıtılmıştır.

Hassas Bağlantılı Protezler (Çıtçıtlı Protezler)

Çok sayıda diş eksikliğinde kullanılan diğer bir protez çeşididir. Halk arasında ‘çıtçıtlı protezler’ olarak da bilinir. Takılıp çıkarılabilen protezlerin kroseleri (kanca) gülümseme hattı içerisindeyse estetik açıdan rahatsızlık verir. Hassas bağlantılı protezler estetik açıdan çok iyi bir alternatiftir. Bu protezlerde, çıtçıt hastanın ağzında dışarıdan görülmeyecek şekilde dişlerin iç yüzeyine gizlenmiştir.

Porselen üzerindeki hassas bağlantı kısımları (çıtçıtlar), ilk kullanımda çok sıkı olabilir. Kullandıkça takıp çıkarılması kolaylaşır ve kendi dişleriniz gibi rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz. Protezi kullanırken zorlamadan, yavaş hareketlerle ve protezin yuvasına oturduğundan emin olduktan sonra takıp çıkarılmalıdır.