diş eti estetiği

Gummy Smile Nedir?

Gülümseme sırasında diş etlerinin fazla göründüğü durum gummy smile olarak tanımlanır. Gülerken ya da konuşurken fazlaca gözüken diş etleri (gummy smile) tüm görünümü kötü etkileyebilir. Gülüşünden memnun olmayanlar, diş etlerinden rahatsızlık duyanlar ve daha estetik bir gülüşe sahip olmak isteyenler Pembe estetik yöntemiyle daha hoş bir gülümsemeye sahip olabilirler. Pembe estetik, Gingivektomi, Gingivoplasti, Rejeneratif tedavi,Kron boyu uzatma ve Botoks uygulaması olarak, 5 ayrı türde yapılabilir.

Pembe Estetik Nedir?

Estetik bir gülümseme yalnız beyaz, muntazam dişlerle değil, bu dişlere uyumlu diş etleri ile mümkündür. Estetik diş eti uygulamalarının adı pembe estetik ’dir. Diş etlerinin sağlığı, rengi ve seviyesi diş estetiğini tamamlar. Göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülüş sağlamanın ilk adımı diş ve dişeti uyumunu sağlamaktır. Asimetrik dişeti kenarları, dişlerimizin düzensiz görünümü ve gülüş hattımızın eğri olduğu izlenimini verir. Eğer dişetlerimiz çekilmişse, dişlerimiz olduğundan daha uzun görünür. Bu olumsuz durumu gidermek, dişeti estetiği uygulamaları sayesinde mümkün olmaktadır.

Gingivektomi Nedir?

Dişeti estetiği yöntemi olarak kullanılan gingivektomi ile dişeti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş eti çıkarılır. Dişeti konturları düzeltilir.Dişetlerinin gülümserken çok göründüğü durumlarda gingivektomi ile dişetleri daha az görünür ya da hiç görünmez hale getirilebilir.

Gingivaplasti Nedir?

Bazen gingivektomiden sonra gingivoplasti yapılabilir. Gingivoplasti şekillendirme işlemidir. Gingivektomi ile dişlerin boyu uzatılır, fazla görünen kısımları alınır, gingivoplasti ise yeniden şekillendirerek simetri sağlayan bir pembe estetik türüdür.

Rejeneratif Estetik Nedir?

Zarar görmüş diş eti dokularının; protein, mebran ya da kemik grefti kullanılarak tekrar yenilenmesi için desteklenme işlemi olan rejeneratif bir işlemdir.Doku birtakım materyallerle desteklenip güçlendirilir. Böylece hem sağlıklı, hem de estetik görünüm sağlanmış olur.

Kuron Boyu Uzatma İşlemi Nedir?

Dişlerdeki doku kaybı durumunda, çürüğün dişlerin diş eti altına uzanması durumda kron boyu uzatılmaktadır. Fazla olan diş eti alınarak, kemikle yeniden şekillendirilir ve böylece dişleriniz daha uzun bir görünüm kazanır.

Dişetlerinde Botoks Nasıl Uygulanır?

Diş etlerinde sorun yaşanılan yerlerde daha estetik görünmesi için uygulanan bir Pembe estetik türüdür. Dudak çevresinde belli kaslara çok az miktarda botoks uygulaması yapılarak, bu kaslar gevşetilip rahatlatılır. Böylece gülme esnasında kasın fazla çekmesi engel olunarak, dişetinin normalden fazla görünmesi durumu ortadan kaldırılmış olur.