estetik dolgular

Günümüzde amaç, uygulanan diş tedavilerinin hem görsel hem de fonksiyonel olarak tatmin edici olmasıdır. Bu nedenle yapılan dolguların da şekil ve renk olarak doğal diş formunda olması, dolgu sınırlarının belli olmaması, kişinin dolguyu kendi dişinden ayırt edememesi asıl hedeftir. Ayrıca diş dokusunun maksimum düzeyde korunması tedavinin önceliğidir. Estetik dolguların malzemesi kompozittir.

Estetik Dolgular Ne Zaman Kullanılmaktadır?

Çoğu zaman ön dişlere estetik dolgu yapılır. Aşınmış veya kırılmış dişler, dişlerde renk değişikliği, dişler arasındaki boşluklar (diastema) gibi memnun olmadığınız durumlarda estetik dolgu önerilir.

Kompozit dolgular, amalgam ( siyah) dolgulardan çok daha uzun ömürlü, estetik ve sağlıklı bir yapıya sahiplerdir. Kompozit dolgularda amalgam dolgulara göre diş dokusuna bağlanma , çok daha üstündür. Bu nedenle mikrosızıntıya engel olurlar. Amalgam dolgularda görülen, sekonder çürük kompozit dolgularda görülmez.

Estetik Dolguların Kullanımı ve Ömrü Ne Kadardır?

Estetik dolguların dişlere ve diş etlerine herhangi bir zararı yoktur. Bunları kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz. Estetik restorasyon yıllarca yüksek kalitede kalır, ancak restorasyonların uzun ömürlülüğü büyük ölçüde uygun diş bakımına bağlıdır. 6 ay-1 yıl arası kontrollerinizde estetik dolgularınızın bakımı yapılır, cilaları yenilenir ve çok daha uzun ömürlü kalmaları sağlanır.