İmplant Üstü Hareketli Protezler implant üstü protezler

Hiç dişi bulunmayan bireylerde, hareketli klasik protezlerin tutuculuğunu artırmak için implantların üzerine yapılan hareketli protez türüdür. İmplant üstü hareketli protezler, hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir. Takıp çıkarmalı diğer protezlerden en önemli farkı, implantlar üzerine bazı tutucular (çıtçıtlar) ile oturması sayesinde protezdeki hareketin neredeyse tamamen ortadan kalkmasıdır.
Bu tip protezlere implant üstü overdenture denilir. Kemik yapısına ve çeneler arası ilişkiye bağlı olarak 2,3 ya da 4 implant üzerine overdenture protez yapılır. İmplant üstü sabit protezlere göre implant üstü hareketli protezler daha az implant gerektirir.
Tam dişsiz ağızda kemik erimesi gibi sebeplerle tam protezin yemek yerken ve konuşurken yerinden çıkması gibi durumlara karşı özellikle alt çeneye uygulanan implantlar üzerine , protez sabitlenerek  hastanın rahatsızlığı giderilir.
Bağlantı ara parçaları olarak topuz (ball), bar veya locator denilen özelleşmiş parçalar kullanılmaktadır.

İmplant Destekli Sabit Protezler

implant üstü hareketli protezler

İmplant üstü sabit protezler , eksik dişleri ve kayıp dokuyu telafi etmek için kullanılan, implantlar üzerine vidayla veya yapıştırıcıyla sabitlenen protezlerdir. İmplant destekli sabit protezler ağız içinde sabitlenen, hastalar tarafından takıp çıkarılmayan protezlerdir. Tamamen dişsiz ağızlarda tam protez kullanımı çağımızda konforsuz bir tedavi seçeneği halini almıştır. Hastalar takıp çıkarmalı protezler de denilen hareketli protezlerle gerek fonksiyonel anlamda, gerekse psikolojik anlamda mutlu olamayabilirler. Gelişen implant ve materyal teknolojisi sayesinde hastaların hayat kalitesini düşürmeden, hareketli protezleri sabit hale getirebilmekteyiz. Bu sayede hem diş kayıplarını hem de estetik kaygı yaratan doku kayıplarını telafi edebilmekteyiz. Hem diş, hem doku kayıplarını telafi eden bu protezler hibrit protezler olarak adlandırılır.

Tamamen dişsiz ağızlarda implant uygulanabilmesi için öncelikle kronik, metabolik hastalıkların, kullanılan ilaçların ve bazı alışkanlıkların (sigara gibi) değerlendirilmesi gereklidir. Daha sonra hastanın kemik yapısını ve bazı anatomik yapılarını görüntülemek için panoramik rontgen veya tomografi ile detaylı inceleme yapılır. İleride üzerine yapılacak protezi de planlayarak implant sayısı ve tipi belirlenir.

İmplant Üstü Protez Yapım Aşamaları

İmplant üstü protez yapım aşamaları şunlardır:

  • İmplantların yerleştirilmesi: Titanyumdan  üretilen implant vidaları; cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilir ve doğal diş kökünün yerini alır. Uygulanan vidaların çene kemiği ile kaynaşması(osseointegrasyon) için alt çenede 6-8 hafta, üst çenede ise 12 hafta beklenmesi gerekir.
  • İmplant üstünün açılması: İyileşme tamamlandıktan sonra, diş etinde küçük bir kesi yapılarak implanta ulaşılır ve diş eti iyileşme başlığı yerleştirilerek diş etlerinin etrafında 7-10 gün iyileşmesi sağlanır. Yurtdışı hastalarımıza süreci hızlandırabilmek için bu kısım implantların yerleştirildiği seans gerçekleştirilir.
  • İmplant üstü protez ölçüsü alınması ve protezlerin takılması: Artık ağız içerisinden görülebilir duruma gelen implantlardaki iyileşme başlığı çıkartılarak , ölçü postu takılır ve ağız damak ölçüsü alınır. Laboratuvarda dişlerin hazırlanması ortalama 7-10 gün arasında sürer. Hazırlanan protezler, implant üzerine hareketli veya sabit bir şekilde tutturulur ve yeni dişlerinize kavuşursunuz.

İmplant Üstü Protezlerin Bakımı

İmplantların ve implant üstü protezlerin uzun ömürlü olmasındaki en önemli etken hastaların protezlerinin bakımını ve temizliğini titizlikle yapmasıdır. İmplantlar cansız olduğu için etrafında gelişen iltihapla ilgili erken dönemde sinyal vermeyebilirler veya erken dönemde ağrı olmayacağı için sinyaller hasta tarafından fark edilemeyebilir. Dolayısıyla 6 ayda bir diş hekimi kontrolü çok önemlidir. Ayrıca, diş hekimi tarafından önerilen temizlik yöntemlerini hasta düzenli ve etkili bir şekilde uygulamalıdır.